Copyright © ZERRİN
Design by Dzignine
25 Eylül 2012 Salı

Makyaj Önerileri :))
Herşeyden önce ellerinizi yıkayın.Ayrıca unutmamak gerekir ki krem veya diğer güzellik malzemelerinizi kullanırken özellikle küçük plastik veya cam kavanozlarda olanları parmaklarınızı kullanmamanız gereklidir , bunun için küçük bir spatula edinin ve her defasında ucunu iyice temizleyin böylece hem güzellik ürünlerinizin ömrünü artıracak hem de parmaklarınızdan bulaşabilecek bakterilerin kavanozun içinde çoğalmasını engellemiş olacaksınız.
Dişlerinizi fırçalayın,unutmayın makyajınız ne kadar güzel olursa olsun insanları aslında gülümseyen bir yüz etkiler.
Cildinizi cilt tipinize uygun ürünlerle  temizleyin: Cildinizi tüm kir,sebum ve makyaj artıklarından arındırın, cilt tipinize uygun tonik uygulayın ve yine cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle yüz,boyun ve dekolte bölgenizi nemlendirin .Makyaja başlamadan önce cildinizin nemlendiriciyi emdiğinden emin olun, bunun için iki elinizin tersini çeneden alnınıza doğru hafif darbelerle sürerek kontrol edebilirsiniz.Yüzünüze her zaman narin davranın , mesela yüzünüzü kurularken havluyla ovuşturmayın , ufak darbelerle ıslaklığı alın, hareketler aşağıdan yukarıya doğru olsun , krem sürerken gene aynı şekilde nazikçe darbelerle yüzünüz ovuşturmadan sürün  ve göz kremi sürerken yüzük parmağınızı kullanın.Unutmayın maksadınız varolan güzelliğinizi ortaya çıkartmak ,cildinizi yormak değil.
Makyaja başlarken :
Kaşlarınızı düzeltin,kaşlarınızı en acısız,kolay ve cildinize zarar vermeden alma zamanı banyodan sonra cildiniz nemli ve yumuşakkendir, eğer hiç kaşlarınızı almıyorsanız  tarayarak şekil verin.
Makyaja fondöten uygulayarak başlayın, cilt renginize ve cilt tipinize  en uygun fondöteni kullanın.Kulak altı-arkası , alın ve boyun gibi fondöten çizgisi oluşabilecek bölgelerde dikkat edin geçişlerde çizgi yaratmayın.Makyajda ustalaştıkça yüz hatlarınızı belirginleştirmek için iki ayrı tonda fondöten kullanabilirsiniz , mesela gözaltlarında açık tonda yüz hatlarını belirginleştirmek içinse bir koyu tonda. Fondöten seçiminizi de cildinize uygun olarak yapmalısınız kuru-hassas ciltler kremsi-likit fondötenler kullanırken iyi sonuç aldıkları gibi normalden-karma ciltlere doğru gidenler kremsi-stik veya yağsız fondötenlerle iyi sonuçlar alabilirler
Fondöteni uyguladıktan sonra gene aynı tonlardaki bir kapatıcı bir ürünü  sivilceleri, eski yara izlerini veya diğer lekeleri noktasal olarak uygulayarak  tüm yüzünüzde bir renk bütünlüğü elde edin. Bu ürünleri göz altınıza uygulamayı tercih ediyorsanız göz altına bu ürünü sürdükten sonra yüzük parmağınızı alt kirpiklerinizin hizasından yanağınıza doğru ,ürünü aşağı doğru hafifçe yayarak göz altında beyaz bir çizgi oluşmaması için  renk bütünlüğü sağlayın.Göz altlarınızı aydınlatmak için açık renk  toz farlar da kullanabilirsiniz.
Eğer cildiniz sivilce oluşturmaya meyilliyse ve  her zaman onları makyajla kapatmayı planlıyorsanız cildinize kötülük edersiniz , cilt temizliğinde medikal kozmetik ürünleri kullanarak cildinizi kurutmadan temizlemeniz gereklidir  eğer hala   sivilce sorunu devam ediyorsa mutlaka  bir cilt doktoruna başvurarak ayrıntılı bir hormon tetkiki ve doktor kontrolündeki tedavi ile cildinizi yatıştırın .Yüzünüzde yara izi bırakabilecek olaylara yol açmamak için  sivilceleri ve kızarıklıkları  sıkmayın , patlatmayın , kaşımayın.
Mevsime göre cildiniz renk değiştirebileceği için kullandığınız fondötenin  ve kapatıcının bir açık bir koyu tonlarına sahip olmanız herzaman kolaylık sağlayacaktır.
Fondötenden sonra fondöteni sabitlemek için pudra uygulamak isterseniz saydam renkleri tercih ederek ,fırçayla özellikle yüzünüzün orta bölgesine önem veriniz.Pudrayı fondötenden sonra kullanırken her zaman fırçayla uygulayınız, fondöten sürmediğiniz  günlerde süngerini kullanınız.
Yüz hatlarınızı belirginleştirmek için tercih sizin, allık, fondöteninizden bir ton koyu pudra veya bronzlaştırıcı pudra kullanabilirsiniz.
Allık uygularken kullanabileceğiniz ipucuysa allığı sürmeden evvel zoraki bir gülümseme ile yanaklarınızı ve elmacık kemiklerinizi ortaya çıkartmaktır, bu gülümseme sırasındaki en şişkin-yüksek yanak noktanızdan yanlara, elmacık kemiklerine ve kulağınıza doğru allığı dağıtarak  sürmek bir çok yüz tipinde işe yarar ,allığı ayrıca çenenizin üstünde, burnunuzun yan taraflarında ve alnınızın iki yanında kullanabilirsiniz.Allık renk seçiminde açık tenliler içinde pembe tonları barındıran allıklarla, nispeten koyu tenlilerse içinde kayısı-turuncu rengi barındıran allıklarla yüzlerini canlandırabilirler.
Ve unutmayın makyajda canlı renkler kullanabilirsiniz : ama hafif dokunuşlarla bu renkler cildinizde şahane görünür, koyu ve yoğun sürdüğünüzdeyse artık güzelliğiniz değil makyaj ürünlerinin renkleri dikkat çeker.
Göz makyajında klasik olarak şu metodu benimseyebilirsiniz : göz kapağınızın dış tarafına seçtiğiniz rengin koyu bir tonunu hafifçe sürüp göz kapağınızın üstüne seçtiğiniz rengi ve gözlerinizi aydınlatması için de gözkapağının bittiği yerden kaşlarınızın altına kadar seçtiğiniz rengin daha açık bir tonunu yayarak sürebilirsiniz.Gözlerinizi daha da belirginleştirmek isterseniz alt göz kapağınıza kirpikleriniz boyunca ince bir çizgiyi göz renginizden daha koyu renkteki bir kalemle çekebilirsiniz.Kirpiklerinizi belirginleştirmek için bir çok seçeneğiniz var ,ekleyebileceğimiz şeyler şunlar : alt göz kapağınızdaki kirpiklere çok rimel sürmeyin, hafif dokunuşlar yeterlidir, eğer tercihiniz akmayan waterproof rimeller ise kirpiklerinize zarar vermemek için  mutlaka waterproof suya dayanıklı makyaj çıkartıcı edinin , Waterproof rimelden önce hafifçe  süreceğiniz protein içerikli normal rimel kirpiklerinizin bakımını da yapacaktır.
Rimeli sürerken tek seferde kökten uca doğru tarayarak sürün,uçlara tekrar tekrar sürmek bazı ürünlerde kirpik uçlarında topaklanmaya sebep olabilir.Unutmayın rimelin amacı gözlerinizi açıp aydınlık göstermektir, kirpiklerinizi ağırlaştırmak değil.
Makyajınızı yaparken hangi rimeli sürmüş olursanız olun eğer giydiğiniz kıyafetin renginde bir rimeliniz varsa  bu rimeli gözbebeği hizasında üst gözkapağındaki kirpiklerinize sadece alttan dokundurun ,gizli bir uyum yaratırsınız.
Bir diğer nokta da yüz makyajınızda eğer gözlerinize belirginlik vermiş ve onları vurgulamışsanız dudak makyajınızı çok ağır yapmayın veya dudaklarınızı ön plana çıkartmış iseniz göz makyajınızı hafif yapın.
Altın ,gümüş,metalik simli ürünleri   eğer cildiniz iyi nemlendirilmiş ve bakımlıysa gündüz de kullanabilirsiniz ,aksi halde onları akşam makyajı için ayırın .
Dudaklarınızın üstünde pullanma varsa banyo esnasında nazikçe keseleyerek veya peeling-scrub ürünlerinden az bir miktar dudaklarınıza da uygulayarak rujunuzu kötü gösterebilecek bu pullanma yapan ölü derilerden arının .
Dudaklarınız için dudak kalemi kullanmak isterseniz fondöteninizi sürerken dudaklarınıza da sürün ,fazlalığı bir kağıt mendille alın ve dudak çevresini kalemle çizdikten  sonra ruju sürün.
Rujunuzu sürdükten sonra eğer rujunuzun gloss özelliği yoksa bir dudak parlatıcıyı önce alt dudağın ortasına sürüp yanlara doğru dağıtarak ve biraz da üst dudağın ortasına sürerek dudaklarınızı dolgun gösterebilirsiniz.
EN İYİ 10 MAKYÖZDEN ÖNERİLER


1- Makyajda kapatıcınızı sadece gözaltı morluklarınıza sürmeyin. Fondoteninizden bir açık tonda, sarı bazlı kapatıcıyı kirpik çizgisine olabildiğinde yakın şekilde, göz çukurlarına ve burun etraflarına hafifçe sürün. - Bobbi Brown

2- Sıcak su, ince kirpiklerin bükülme özelliğini arttırdığı ve kopmasını engellediği için, banyo sonrası hemen kirpik kıvırıcısını kullanınız. – Kimberly Soane, Newyork City.


3- Kaş pudrası her ne kadar doğal gösterse de etkisi uzun süreli değildir.Hepiniz mi yaşıyorsunuz bunu?Öyleyse ilk olarak kaş kalemini açın ve parçalarını pudranın içine atın. Böylece kalemin kalıcı balmumu etkisiyle pudranız uygulayacağınız yere yapışacak ve uzun süreli etki sağlayacaktır. – Tia Hebron,Sandy Springs,GA


4- Fondoteni uyguladıktan sonra avuç içlerinizi 1 dakika birlikte ovalayın. Sonra alın,burun, yanak ve çene bölgesine iyice uygulayın. Ilık uygulamayla,daha doğal ve kıskanılır bir makyaja sahip olacağınızdan da emin olun. – Sherri Hubner, Snoqualmie,WA


5- Görüntünüzü aşırı abartılı yapmamanın en belirgin yolu: Önce arka fondan başlayın. Mesela, fondoteninizi uyguladıktan sonra, göz makyajından önce allık ve rujunuzu sürün. Böylece yüzünüz daha parlak görünecek ve az bir gölgelendirme, göz kalemi ve maskarayla aşırıya kaçmayacaksınız. – Ricki Gurtman Morgan Ville,NJ


6- Uzun ve yoğun kirpikler için, iki maskara kullanın. Önce, içindeki kremle kirpiklerinize hacim veren volume maskarayı kirpik başlangıcından başlayarak sürün. Biraz kuruması için bekleyin ve daha sonra içindeki jel ile kirpiklerinizin kıvırcıklaşmasını önleyen uzatıcı maskarayı uygulayın. – Tanya Millet, Victorville, CA


7- Eğer rujunuzu yanına almayı unuttuysanız korkmayın. Dudak kremini bir parça alıp, pembe pudra veya fara bastırın ve dudağınıza uygulayın. Dudaklarınız daha parlak ve kalıcı olacaktır. – Wendy Lick,Chicago.


8- Size hayran bakışlar mı görmek istiyorsunuz? Önce kirpik çizgisiyle,göz kapağındaki çizgi arasında boşluk olmamasına dikkat edin. Önce toz şeklinde farı veya göz kaleminizi uygulayın. Daha sonra kirpik çizgisine olabildiğince yakın şekilde,göz kapağını kaldırın ve göz kalemiyle hafif vuruşlar yapın. Böylece gözlerinize ve kirpiklerinize anlam katmış olursunuz. – Ellice Schwab, NYC


9- Kanıtlanmış bir tavsiye: Göz veya dudak kalemini uygularken dirseklerinizi mutlaka rahat edecek bir yere yaslayın (masa gibi) ki daha rahat ve doğru sürebilesiniz. – Shelby Sterrett, San Diego.

10- Yorgun görünen gözlerde kırmızılığı ve solgunluğu azaltan mavi renkte göz kalemi veya far kullanın. Mesela hafif gri renkte farla, koyu mavi veya dumanlı gri renkte kalemi beraber kullanabilirsiniz. Mor gibi kırmızı özlü kırmızılığını daha çok ortaya çıkaracak renklerden kaçının. – Barbara Stone, NYC.

Doğru fırça ve aplikatörü seçinGüneş koruyucunuz olmadan asla dışarı bir adım bile atmayın


Yazının başında, önerilerimizin sizi bugün ve 10 yıl boyunca güzel kılacağını ifade etmiştik. İşte bu önerimiz, önünüzdeki 10 yılı güzel geçirmenizi garantileyecek olanlardan. Dermatoloji uzmanları, yaz kış güneş koruyucu krem kullanmanın bir alışkanlık haline gelmesi konusunda hem fikir. Bizim tavsiyemiz ise, hem banyonuzda - örneğin saç fırçanızın hemen yanında- hem de çantanızda bir tane bulundurmanız.


Makyajınızın akmaması doğru fondötene bağlı!


Yazın akmayan bir makyajla gezebilmek hemen her kadının hayallerini süslüyor. Dünyaca ünlü makyaj sanatçıları fondöten, far ve ruj tercihlerinin doğru yapılması halinde bu hayalin kolaylıkla gerçekleşebileceğini söylüyor…


Yazın sıcak yüzünü iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde kadınların pek çoğu makyajlarının akmasından ya da uçmasından şikayet ediyor. Makyaj sanatçıları, yazın kalıcı bir makyajla dolaşabilmek için kimyasal yapıları sayesinde akmayan özel makyaj malzemelerinin ve rengi kaybolmayan makyaj ürünlerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor. İşte makyaj dünyasının ustalarının Marie Claire dergisine yaz makyajı konusunda verdikleri tüyolar


Allık ya da pudra sürmek için sadece onların ambalajlarından çıkan minik fırçaları kullanıyorsanız, bu makyajınızı hiçbir zaman “tam kapasite” yapamadığınız anlamına gelir. İşte o nedenle makyözlerin önerisi, çantanızda mutlaka büyük boy, profesyonel bir fırça bulundurmanız ve onu sık sık kullanmanız. Farkı fark edeceksiniz!


Bronzlaşma; bu her zaman işe yarar


Tabii ki güneşin ışınlarıyla değil! Bronz görünmek her zaman sizi en güzel halinize ulaştırmak için etkili bir yol olsa da, yine de güneşin zararlı etkileriyle cildinizin sağlığını riske etmeye değmez. Üstelik “sahte” bronzluk için yararlanacağınız o kadar çok ürün var ki! Allıklar, pudralar ve otobronzan kremler size muhteşem bir bronzluk ve bunun yanında daha canlı ve genç bir görünüm armağan etmek için sıradalar. Uzmanların, bu konudaki tavsiyesi ise her zaman teninizden sadece bir ton koyu bronz ürün seçmeniz, yani aşırıya kaçmamanız.

Dudaklar bu yaz çok doğal

Giorgio Armani’nin baş makyözü Fred Lerailleur, yaz aylarında hafif, yağsız ve pırıltılı bir fondöten kullanılmasını öneriyor. Yağ içerikli fondötenler güneş ışınlarının etkisiyle yok oluyor ve daha fazla terlemeye yol açıyor.


Lerailleur cildi yağlı olanların pudra yerine fondöten öncesi pırıltılı bir primer kullanmalarını öneriyor. Kuru ciltlilerin ise pırıltılı bir nemlendirici kullanmaları gerekiyor. Bu ürünlerin içeriğinde güneşte cildin makyajsız parlak gözükmesini sağlayan güneş ışınlarından koruyucu bir yağ bulunuyor.


Bu yaz doğal bir görünüme sahip olmak moda. Makyaj sanatçısı Lee Pycroft göz ve dudak makyajında bej tonlarının revaçta olduğunu söylüyor. Pycroft’un yaz için önerdiği rujlar arasında M.A.C.’in Lispstick in Beige’i başı çekiyor.


Dudak makyajının kalıcı olmasını isteyenlerin dudak kalemiyle parlatıcıyı bir arada kullanmaları gerekiyor. Pycroft, Bobbi Brown Lip Tint ile Biotherm Glossy Splash Intense’in tercih edilebilecek ürünler arasında olduğunu söylüyor.


Altın tonları revaçta


Daniel Sandler, yazın yaşanan en büyük sorunun akan göz makyajı olduğunu söylüyor: “Farınızı uygulamadan önce farın kalıcı olması için göz kapaklarınıza primer uygulayın. Su geçirmez maskaraları ve açık renk göz kalemlerini tercih edin. Seksi görünmek için farda bronz, altın ve bakırın tonlarını tercih edin.”


Ünlü makyözler, maskarada waterproof ürünlerin tercih edilmesi, renk seçiminin ise siyah yerine kahverengiden yana yapılması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlarca tavsiye edilen ürünler arasında Giorgio Armani Golden Eyeshadow ve Lancome’un Hypnose Custom Wear Wolume adlı maskarası yer alıyor.


Pırıltılı otobronzanları kullanmayı tercih edin!


0 yorum:

Yorum Gönder

Hadi fikrini paylaş :)